Podjąć pracę poprzedników - koncert Chóru Studentów i Pedagogów ASP Łódź - 17.12. 2015

fot. Witek GretzyngierIdea  

Kompozycja audio-wizualna "Podjąć pracę poprzedników" inspirowana i oparta na tekstach Władysława Strzemińskiego powstała z okazji obchodów 70-lecia naszej uczelni.
Moim marzeniem było stworzenie pracy, w którą zaangażowani będą przedstawiciele ze wszystkich wydziałów, zarówno studenci jak i pedagodzy, i to się udało.
Dużo czasu zajęło mi wybranie zdań, fraz z pism Władysława Strzemińskiego, z manifestów grupy  a.r. ze wspomnień  córki o ojcu. Nie było to łatwe zadanie. Ostatecznie wiele wybranych fragmentów nie zostało wykorzystanych w kompozycji.

Przebieg

Praca z chórem trwała półtora miesiąca. Początkowo spotykaliśmy się 2 razy w tygodniu, w grudniu już 3  razy, po 3-4 godziny, niejednokrotnie zostając na uczelni do 22.
Potrzebowaliśmy zgrać się jako grupa, by dobrze czuć się w swoim towarzystwie, by móc się otworzyć i nie bać "wydobyć z siebie" głosu.
Podczas prób dużo eksperymentowaliśmy, dyskutowaliśmy, podejmowaliśmy wspólnie decyzje.
Trzeba było  skoordynować całe wydarzenie. To są  niepoliczalne już godziny.

Pozytywne skutki

Nie spodziewałam się, aż tak pozytywnego odbioru i owacji na stojąco. Dziękuję! To jest najlepsze co mogło się przytrafić . Każdy z uczestników przyłożył się do finalnego efektu własnym wkładem, pomysłami, zaangażowaniem, poświęceniem czasu kosztem zajęć, pracy.  

Plany na przyszłość

Na pewno pokażemy jeszcze raz tę kompozycję na naszej ASP . Być może w przyszłości wystąpimy na innych uczelniach w Polsce, czas pokaże. Wierzę, że to dopiero początek naszej wspólnie podjętej pracy  i że Chór ASP  (nie mamy jeszcze oficjalnej nazwy) za jakiś  czas wystąpi  z nową kompozycją, niekoniecznie wykorzystującą teksty patrona. Podjęliśmy się wspólnego wysiłku, będziemy go kontynuować, dalej eksperymentować, bawić się słowem, dźwiękiem, formą. Najważniejsze jest dla mnie byśmy pracowali wspólnie, z poczuciem odpowiedzialności, że wkład każdego z nas , jakkolwiek mały by nie był, przyczynia się do sensu większej całości  oraz naszego wspólnego sukcesu.
Władysław Strzemiński pisał, że „sztuka  jest nieskończona” oraz, że „tradycja jest to materiał surowiec, lecz z niego trzeba budować, czyli przeistoczyć go w to, czym nie był dotychczas. Im dalej odbiegamy,  tym wierniejsi jesteśmy wobec tradycji.” Chyba nie ma potrzeby by rozwijać tę myśl.

Idea / libretto : Ola Kozioł
muzyka / prowadzenie chóru : Suavas Lewy
opracowanie wizualne : Łukasz Ogórek, Ludmiła Kaczmarek

Wykonawcy :
Chór Studentów i Pedagogów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi:
Maria Kaczorowska, Joanna Rusin, Eliza Gawrjołek, Roksana Bykowska, Anastazja Bień, Marlena Moradewicz, Magdalena Czyżewska, Beata Marcinkowska, Małgorzata Wyszogrodzka, Karolina Zaborska, Karolina Trzonkowska, Paulina Tralewska, Nicole Dylewicz, Katarzyna Szymczyńska, Ola Kozioł, Joanna Mach, Dorota Staniec

Julianna Kamila Siedler – marimba
Marcin Kawczyński – fortepian

Realizacja:
dźwięku - Karol Fajfrowski
światła - Adam Zaremba
wideo - Jarosław Darnowski, Tomasz Kałużny

projekt plakatu - Bartosz Sobolewski

Komentarze

Popularne posty